Laika gaitā ar gaisa baloniem saistās neskaitāmi mežonīgi un neaizmirstami stāsti. Gaisa balonu pasaule ir piedzīvojusi ne mazums traku un neparastu notikumu – no rekordlieliem lidojumiem līdz dīvainām eskapādēm. Šajā rakstā mēs iedziļināsimies dažos ievērojamākajos un pārsteidzošākajos stāstos par gaisa baloniem, aizvedot lasītājus ceļojumā pa aizrautības un pārsteiguma pilnajām debesīm.
Gaisa balons virs Niagāras ūdenskrituma
1986. gadā amerikāņu inženieris un drosminieks Karels Součeks izdomāja pārdrošu plānu – pārlidot virs Niagāras ūdenskrituma ar īpaši konstruētu mucu, kas piestiprināta pie hēlija pildīta gaisa balona. Pēc pacelšanās 175 metru augstumā muca tika izlaista no balona un nogāzās ūdenskrituma virzienā. Lai gan muca izdzīvoja kritienu, Součeks guva smagas traumas, un, lai gan viņš plānoja šo triku padarīt par ikgadēju pasākumu, tas nekad netika atkārtots.
Apceļo pasauli ar gaisa balonu: Breitling Orbiter 3 ekspedīcija
1999. gadā piedzīvojumu meklētāji Bertrēns Pikārs (Bertrand Piccard) un Braiens Džonss (Brian Jones) paveica monumentālu varoņdarbu, aplidojot zemeslodi ar gaisa balonu, kura nosaukums bija Breitling Orbiter 3. Ceļojums ilga 19 dienas un veica 29 056 jūdzes, tādējādi tas bija pirmais veiksmīgais lidojums ar gaisa balonu apkārt pasaulei bez apstāšanās. Savā neticamajā ceļojumā abi piedzīvoja visu, sākot no vētraina laika un aukstuma līdz mierīgām naktīm, vērojot zvaigznes debesīs.
Zāles krēsls Lerijs un viņa netradicionālais lidojums
1982. gadā Lerijs Volterss, kravas automašīnas šoferis no Kalifornijas, nolēma piepildīt savu sapni par lidojumu, piestiprinot 45 meteoroloģiskos balonus pie zāliena krēsla un pacelties debesīs. Apbruņojies ar granātmetēju, ar kuru saplēsa balonus, lai nolaistos, Valters pacēlās 16 000 pēdu augstumā! Viņa spontānais un nereglamentētais piedzīvojums piesaistīja Federālās aviācijas administrācijas (FAA) uzmanību, kā rezultātā viņam tika uzlikti naudas sodi un sankcijas par gaisa satiksmes noteikumu pārkāpšanu.
“The Spirit of Albuquerque” nolaupīšana
1982. gadā Albukerkas Starptautiskā gaisa balonu festivāla laikā notika dīvains incidents, kad kāds vīrietis nolaupīja gaisa balonu ar nosaukumu “The Spirit of Albuquerque”. Balonu ar deviņiem pasažieriem uz tā klāja piespiedu kārtā sagrāba kāds vīrietis, kurš pieprasīja 1 miljonu ASV dolāru un izpletni. Vēlāk viņš droši atbrīvoja pasažierus, bet pēc nolaišanās viņu aizturēja FIB.
Lidojums ar gaisa balonu Antarktikā
2015. gadā grupa piedzīvojumu meklētāju uzņēmās drosmīgu ekspedīciju uz Antarktīdu, lai mēģinātu veikt pirmo lidojumu ar gaisa balonu sasalušajā kontinentā. Franču pētnieka Žana Luī Etjēna (Jean-Louis Étienne) vadītā komanda cīnījās ar ārkārtīgu aukstumu un neprognozējamiem laikapstākļiem. Gaisa balons, kas karstā gaisa vietā bija piepūsts ar hēliju, pacēlās virs apledojušās ainavas, demonstrējot nelokāmo cilvēka garu un vēlmi pārvarēt izpētes robežas.
Zāles pļāvēja balons: Piedzīvojums pagalmā
2009. gadā brits Ians Ešpole atrada radošu veidu, kā apvienot divas savas kaislības: lidojumus gaisa balonā un zāliena pļaušanu. Viņš piestiprināja zāles pļāvēju pie gaisa balona un lidoja 15 jūdzes pāri Anglijas laukiem, vienlaikus grozā pļaujot nelielu zāliena laukumu. Savdabīgais skats, kā zāles pļāvējs peld gaisā, piesaistīja izklaidīgu skatītāju uzmanību.